زبان برنامه نویسی ASP .Net

ASP.NET که نسخه ارتقا یافته زبان برنامه نویسی ASP کلاسیک می باشد، یک چهارچوب برنامه نویسی تحت وب سمت سرور (Server-Side) است که برای ایجاد صفحات پویای وب به وجود آمده است.

در حقیقت asp.net را می توان یک چهارچوب توسعه برای ساخت صفحات وب و وب سایت ها با استفاده از HTML CSS, Java Script و اسکریپت های سرور (Server Scripting) مانند C# دانست.

ای اس پی دات نت سه نوع مختلف از متد توسعه را پشتیبانی می کند: Web Pages,  (Model View Controller) MVC و Web Forms .

ای اس پی دات نت توسط مایکروسافت به صورت رسمی در سال 2002 معرفی و گسترش یافت. هدف از ایجاد این زبان برنامه نویسی این بود که به گسترش دهندگان این امکان را بدهد که  وب سایت (Web Site)، وب سرویس (Web Service) و برنامه های تحت وب (Web Application) را بصورت پویا بسازند.

Microsoft ASP.NET نسخه ارتقا یافته زبان ASP می باشد، اما ای اس پی دات نت فراتر از یک نسخه تکمیل شده در مقایسه با نسخه قبلی خود یعنی ASP کلاسیک است. ای اس پی دات نت یک محیط کامل جهت پیاده سازی نرم افزارهای تحت وب است.  با اینکه ASP.NET از لحاظ گرامر با ASP کلاسیک شباهت هائی را دارد ولی تکنولوژی فوق با ارایه یک مدل جدید برنامه نویسی به همراه زیر ساخت های لازم،  امکان ایجاد نرم افزارهای تحت وب را با امنیت و استحکام بیشتر فراهم می آورد.


یک دیدگاه در “زبان برنامه نویسی ASP .Net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 15 =