Media Streaming چیست ؟

Media Streaming یا جریان رسانه ای تکنیکی است که به وسیله آن می توان یک فایل چند رسانه ای مانند یک فیلم را بدون این که احتیاج به دانلود همه فایل باشد، بر روی اینترنت مشاهده کرد.

در تکنیک Media Streaming داده ها بصورت مداوم از سرور به کامپیوتر کاربر منتقل می شوند و حین این انتقال قابلیت نمایش بخش های انتقال داده شده فراهم می شود. معمولا این تکنیک تنها برای انتقال فایل های چند رسانه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

هنگامی که کاربری فیلمی را در اینترنت در قالب وب سایت Play می کند جریان رسانه ای به صورت مداوم عملیات انتقال انجام داده را از سرور انجام می دهد. در مدیا استریمینگ یک Loader تحت عنوان Buffer فعالیت می کند. Buffer میزان داده انتقال داده شده از سرور به کامپیوتر کاربر را نشان می دهد. اگر میزان داده انتقال داده شده یعنی میزان Buffer از میزان داده مشاهده شده توسط کاربر بیشتر باشد عملیات Play بدون مشکل انجام می شود اما اگر Buffer از Play اصطلاحا جا بماند، پخش فیلم متوقف می شود و تا زمانی که Buffer به حد معین (معمولا چندین ثانیه جلوتر از Play) نرسد فیلم نمایش داده نمی شود.

Streaming media برای کاربرانی مناسب می باشد که دارای اینترنت پر سرعت نمی باشند و نمی توانند یک فایل چند رسانه ای با حجم بالا را یکباره دانلود کنند و یا حتی شاید بخواهند تنها قسمتی از داده ها را دریافت کنند.

برای پیاده سازی مدیا استریمینگ در وب سایت ها معمولا از نرم افزارهای نمایش فایل های چند رسانه ای از جمله مهمترین آن ها Flash و Silver light استفاده می شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + پانزده =