MVC چیست ؟

MVC یک روش برای معماری نرم افزار است که نرم افزار را به سه قسمت Model ، View و Controller تقسیم می کند و هر کدام از این سه قسمت وظیفه خاصی را برای ساخت و اجرا نرم افزار ایفا می کنند.  ترکیب این روش با زبان برنامه نویسی ASP.NET باعث به وجود آمدن مفهومی به نام ASP.NET MVC می شود که پروژه های برنامه نویسی در زبان ASP.NET بر اساس این روش طراحی و پیاده سازی می شوند. در برابر مفهوم  ASP.NET MVC مفهومی به نام ASP.NET WEB FORMS قرار می گیرد.

برای درک بهتر مفهوم ای اس پی دات نت ام وی سی ابتدا لازم است که بدانیم مدل MVC چیست؟ و چه اجزایی تشکیل شده است؟

چهارچوب کاری مدل MVC شامل جزئیات ذیل می باشد:

Models: مدل در اصل حاوی اطلاعات مرکزی برای برنامه کاربردی است که شامل دسترسی به داده ها ، ( اطلاعات پایگاه داده ) ، قوانین اعتبار سنجی ( validation rules )  و منطق مجتمع سازی است .به عنوان مثال هنگامی که به اطلاعات پایگاه داده دسترسی پیدا می کنیم، بر روی آن ها عملیات انجام می دهیم و پس از به روز رسانی مجددا آن ها را در جداول یک SQL Server بازنویسی می کنیم، از مدل استفاده کرده ایم.

Views: نمایشگرها اجزایی هستند که رابط کاربری (user interface)  برنامه را به نمایش می گذارند. به طور معمول این رابط کاربری از داده های مدل تشکیل شده است. در واقع نقطه پایان برنامه کاربردی است و به کاربر نتایج عملیات، بازیابی و نمایش داده از طریق برقراری ارتباط با دو بخش دیگر ؛ یعنی  Model و Controller را نشان می دهد .

Controllers: کنترلگر جزئی است که به دستورات ارسالی از جانب کاربر رسیدگی می کند. کنترلگر کنترل کننده جریان منطقی برنامه کاربردی است ، این بخش با تعامل با Model  و View  می تواند اجرا و جریان اطلاعاتی برنامه کاربردی را کنترل کند . می توان گفت که کنترلگر واسط بین Model و View  می باشند ؛ یعنی با Model کار می کند و در انتها نمایشگری را برای نشان دادن واسط کاربری انتخاب می کند . ورودی کاربر را مدیریت کرده و به آنها پاسخ می دهد و با کاربر تعامل می کند . برای مثال ، Controller عبارت های پرس و جوی بانک اطلاعاتی را مدیریت کرده و آن ها را به Model ارسال می کند، وظیفه اجرای پرس و جوها با Model است .

حال شاید این سوال مطرح شود که از مدل MVC چگونه می توان در پروژه های ASP.NET استفاده کرد؟ برای این منظور کافیست که در کتابخانه NET. از Namespace ی به نام System.web.mvc استفاده کرد که کلاس هایی تحت عنوان Controller و View و Viewdata  را بوجود می آورد.

اما مزایای استفاده از مدل MVC در پروژه های ASP.NET چیست؟

چهارچوب کاری ای اس پی دات نت ام وی سی مزایای ذیل را در بر می گیرد:

  • با تقسیم برنامه به سه بخش Model, View و  Controller از پیچیدگی آن کاسته و بر سادگی آن می افزاید.

 

  • در این روش نیازی به استفاده از فرم های server-base نیست. که این امر چهارچوب MVC را برای گسترش دهندگانی که می خواهند بر روی قسمت های مختلف برنامه کنترل کامل داشته باشند به یک چهارچوب ایده آل تبدیل می کند.

 

  • شرایط را برای تست برنامه آسان تر می کند.

 

  • با توجه به تقسیم برنامه به قسمت های کوچکتر برای کارهای گروهی بسیار مناسب است.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =