Razor View Engine چیست ؟

Razor View Engine یک موتور تحت متد برنامه نویسی ASP.NET MVC می باشد که می توان به وسیله آن و به کمک زبان های # C و Visual Basic .NET، صفحات پویای تحت وب ایجاد نمود. به عبارت دیگر Razor کدهای سمت سرور را (مانند کدهای C#) به کدهای HTML که برای مرورگر قابل فهم است تبدیل می کند و صفحاتی با فرمت cshtml می سازد. در برابر Razor View Engine مفهوم ASPX View Engine قرار دارد. البته باید به این نکته توجه داشت که معماری razor بسیار پیشرفته تر و اصولی تر از aspx می باشد.

کدهایی که در پروژه های برنامه نویسی ASP.NET مورد استفاده قرار می گیرند کدهایی هستند که تنها قابلیت برقراری اتصال با سرور را دارند یعنی به صورت مستقیم توسط مرورگرها قابل خواندن نیستند. از این رو باید در این میان مترجمی قرار گیرد که بتواند این کدها را بصورت قابل فهم برای مرورگرها در آورد. Razor View Engine یکی از همین واسط هاست. این شیوه از ژوئن سال 2010 تحت توسعه بود و در ژانویه سال 2011 به همراه Microsoft Visual Studio 2010 عرضه گردید. Razor یک موتور نمایش ساده است که به صورت قسمتی از ASP.NET MVC 3 و بسته نرم افزاری Microsoft WebMatrix ارائه شده است.

شیوه Razor، مبتنی بر قالبهای نشانه گذاری و بر پایه برنامه نویسی # Cعمل می نماید و برای برنامه نویس این امکان را فراهم می سازد که بجای استفاده از شیوه نشانه گذاری .ASPX در ASP.NET از گردش زیرساختی HTML استفاده نماید. از این جهت بجای نمادهای <% = %> برای نشان دادن بلوکهای کدنویسی، این بلوکها در Razor با یک @ شروع شده و نیازی به مشخص نمودن انتهای بلوک کد نویسی نمی باشد.

برای روشن تر شدن تفاوت میان ساختار Razor و Aspx به مثال های زیر توجه کنید.

کد ذیل توسط متد Aspx نوشته شده است.
 <ul>
<% for (int i = 0; i < 10; i++) { %>
<li><% =i %></li>
<% } %>
</ul>
و کد ذیل تحت متد Razor نوشته شده است.
<ul>
@for (int i = 0; i < 10; i++) {
<li>@i</li>
}
</ul>

برای استفاده از Razor View Engine می بایست در کتابخانه NET. از NameSpace به نام System.Web.Razor استفاده نمود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − ده =