SHTML چیست ؟

سرویس SSI که در صفحات وب با فرمت  SHTML مشاهده می شود نوعی فایل HTML است که شامل دستورات سمت سرور نیز می باشد که از این نظر به فایل های ASP شباهت دارد.  این فایل معمولا شامل روشی است که فایل هایی را که شامل دستورات سرور است شناسایی می کند که منجر به سریع تر لود شدن صفحات وب می شود.

فایل های HTML به خودی خود قابلیت این که بتوانند به جز مواردی که در سایت قابل مشاهده هستند پردازش های دیگری را انجام دهند را ندارند. از این رو از سرویس های جانبی در این فایل ها استفاده می شود که از طریق این فایل ها عملیات دیگری نیز انجام شود. سرویس SSI که مخفف عبارت Server Side Includes به معنای شامل دستورات سمت Server است یکی از این سرویس هاست. هنگامی که این Service در فایل های HTML قرار می گیرد، صفحاتی با فرمت SHTML پدید می آیند. این صفحات علاوه بر محتوای سایت شامل دستوراتی می باشند که مربوط به برنامه های سمت Server است.

به عنوان مثال یک صفحه وب می تواند با قرار دادن کد زیر در خود یک نقل قول روزانه را شامل شود.

<!–#include virtual=”../quote.txt” –>

هرگاه که محتوای فایل quote.txt تغییر کند، تمامی صفحاتی که این کد را در خود دارند نیز تغییر کرده و حاوی نقل قول جدید می شوند. این فایل علاوه بر txt می تواند هر نوع دیگری نیز داشته باشد.

سرویس SSI همچنین برای قرار دادن قسمت های متداول یک سایت در صفحات HTML بسیار مفید می باشد. به عنوان مثال با استفاده از این سرویس می توان سربرگ ها (Header) و زیربرگ ها (Footer) را در قالب فایلی جداگانه در صفحات فراخوانی کرد که باعث جلوگیری از ایجاد کدهای اضافه نیز می شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + نه =